görsel
Murat Ülker, Türk sanayici ve iş adamı. 1959 yılında İstanbul'da doğan Murat Ülker, yiyecek ve içecek sektöründe lider olan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı'dır. $4.8 milyar serveti ile Türkiye'nin en zengin insanıdır. Servetinin kaynağı babasının kurduğu Yıldız Holding'den gelmektedir.
Doğum tarihi: 21 Mart 1959 (60 yıl yaşında), İstanbul
Eş: Betül Ülker
Net serveti: 4,9 milyar USD (2020)
Doğum: 21 Mart 1959 (60 yaşında); İstanbul, Türkiye
Çocuklar: Fatih Ülker, Yahya Ülker, Mustafa Ülker
Kardeşleri Ahsen Ozokur, Ali Ülker Murat Ülker 1959 yılında doğdu, üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde yaptı. 1982 yılında iş hayatına başlayan Murat Ülker, yurt dışında American Institute of Baking (AIB) ve Zentralfachschule der Deutschen Süßwarenwirtschaft (ZDS) gibi okullarda sektörle ilgili eğitim çalışmalarına katıldı. ABD’de Continental Baking şirketinde staj yaptı, bisküvi, çikolata ve gıda sektörüyle ilgili olarak, ABD ve Avrupa’da, üç yıl boyunca yaklaşık 60 fabrika ve tesiste incelemelerde bulundu. Ayrıca çeşitli International Executive Services Corps (IESC) projelerinde görev aldı. Gruptaki görevine 1984 yılında Kontrol Koordinatörü olarak başlayan Murat Ülker, ilerleyen yıllarda İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve ardından Genel Müdürlük görevlerini üstlendi. İcra Komitesi Üyeliği ve grubun çeşitli şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Murat Ülker, bu süreçte, “Dikey Entegrasyon” modeline bağlı olarak birçok yeni yatırımı yönetti. 2000 yılında Yıldız Holding İcra Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Murat Ülker, 2008’den 2020 yılına kadar çalışmalarını Yönetim Kurulu Başkanı olarak sürdürdü. 29 Ocak 2020 itibariyle Yönetim Kurulu Üyesi olarak holdinge bağlı şirketlerde aktif görev almaya devam eden Murat Ülker, pladis ve Godiva’nın Yönetim Kurulu Başkanlığını da yapıyor. Evli ve üç çocuk babası olan Murat Ülker, ailesiyle seyahat etmekten ve yelken sporu yapmaktan hoşlanmaktadır. Murat Ülker’in ilgi alanları arasında hat sanatı ve modern resim de bulunuyor.

Murat Ülker, Kırım Aluşta asıllıdır. Ailesi " Devletler" adıyla bilinirdi. Dedesi Hacı İslam Efendi, Fatih Medresesi mezunu bir muallimdi .
Eğitim: İstanbul Erkek Lisesi Boğaziçi Üniversitesi
Meslek: İşadamı, Sanayici
Çocuk(lar): Yahya Ülker; Mustafa Ülker; Fatih Ülker
Doğum: 21 Mart 1959 (60 yaşında); İstanbul, Türkiye Murat Ülker kimdir? Murat Ülker kaç yaşında?