görsel


1937 yılında Sivas‘ın ilçesi Gürün’de doğmuştur. İstanbul Erkek Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Çalıştığı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde kulak-burun-boğaz dalında 1978 yılında profesör oldu.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi dekanlıği rektör yardımcılığı yaptı. YÖK tarafından dekanlıktan alınan ilk akademisyen oldu.

Henüz lise yıllarında CHP saflarında politikaya atılan Nurettin Sözen, 1989 yerel seçimlerinde Sosyal demokrat Halkçı Parti‘den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi.

Nurettin Sözen, Recep Tayyip Erdoğan‘dan önce ve Bedrettin Dalan‘dan sonra 29 Mart 1989 – 1 Nisan 1994 tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı.

Nurettin Sözen “Önce İnsan” sloganıyla başladığı belediye başkanlığı görro, doğalgaz, yayalaştırma projeleri, hızlı tramvay, biyolojik arıtma ve çöp işleme tesisleri gibi hayati pek çok projeye imza attı. 1992 yılında “Çağdaş Tramvay” adıyla Cadde Tramvayları Aksaray-Sirkeci arasında ve devamında da Aksaray-Topkapı arasında çalışmaya başladılar.

İstiklal Caddesi yayalaştırılarak 1961’de seferlerine son verilmiş olan nostaljik tramvaylar tekrar hizmete girdi.

Belediye Başkanlığı döneminde İstanbul’un ilk Metrosu’nun temelini 1992 yılının Eylül ayında başlattı.

1993 yılında patlak veren İSKİ Skandalı, belediye ile işçiler arasındaki sorunlara bağlı olarak yaşanan çöp sorunu ve yaygın su kesintileri nedeniyle çok yıprandı ve 1994 seçimlerinde tekrar aday olmadı.

Nurettin Sözen, belediye başkanlığı döneminde hiç nikah kıymadı.

22. Dönem (14 Kasım 2002 – 23 Temmuz 2007 tarihleri arası) Sivas CHP Milletvekilliği yaptı.

Evlilikleri :
1.eşi: 1970 yılında Engin Zeren Sözen ile evlendi. Eşi 15 Temmuz 1985 tarihinde kanser hastalığı nedeniyle vefat etti. Erdem Sözen adında bir oğlu vardır.

2.eşi: 22 Ağustos 1997 tarihinde Müjgan Şerefhanoğlu ile evlendi.