görsel
Oylum Talu kimdir nereli kaç yaşında
Güzel sunucu 9 Ağustos 1976 yılında İzmir'de dünyaya gözlerini açtı. Oylum Talu Lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon bölümünde yaptı. Kendisini geliştirmeye ve eğitmeye devam eden Talu, doktorasını Kadir Has Üniversitesi'nde yapıyor.

Yetenek Sizsiniz Türkiye'de Hülya Avşar'ın yerine geçici jürilik görevinde bulundu. Habertürk’te Burası Haftasonu ile Bir Yaz Gecesi Rüyası'nı ve Bloomberg HD’de İkonoskop programının sunuculuğunu yaptı.

Oylum Talu 2010 Yılı Televizyon Yıldızları ödül töreninde sunuculuk yapmasının yanı sıra birçok ödül programının sunuculuğunda görev aldı. Ayrıca Oylum Talu'nun teyzesi olan Aysel Okan ilk kadın gazetecilerdendir.

Oylum Talu, Müjdat Gezen Sanat Okulu’nda televizyon, röportaj ve söyleşiler dersi veriyor. Aynı zamanda Müjdat Gezen Sanevizyon bölüm başkanı.

Çok başarılı bir yazar olan Kahraman Tazeoğlu, “Kayıp Yüzyılın Prensesi Oylum Talu” adında onun için kitap yazdı.

2005 yılında iş adamı Mert Çelet ile evlenen Oya Talu 2007 tarihinde boşanma kararı aldı. 2013 yılında ise Methi Bengisu ile hayatını birleştirmiştir. Çift ikiz bebek sahibidir.

Son olarak Talu, Habertürk TV'de Söz Sende isimli kültür ve sanat programının sunuculuğunu yapmaktadır.