görsel
Rıdvan Dilmen kimdir?
Şeytan lakabı ile Türkiye'nin tanıdığı Rıdvan Dilmen 15 Ağustos 1962 yılında Aydın’ın Nazilli ilçesinde dünyaya geldi. Küçük yaşlarda sporla ilgilenen Rıdvan'ın ilk deneyimi atletiz oldu Rıdvan kısa bir süre sonunda futbola ilgi duymaya başladı ve bu yönde kendini geliştirdi.

Küçük yaşta mahalle arasında oynana maçlarda yeteneği ile ön plana çıkan Rıdvan Dilmen'e o dönemde mahalle arkadaşları Cemil Turan lakabını yakıştırmıştı. Çocuk yaşta fanatik Fenerbahçe taraftarı olan Dilmen Fenerbahçe maçlarını deplasmanlar dahil kaçırmadı gerektiğinde otostop çekerek her maça gitti. Mahalle arasında futbol oynarken keşfedilen Rıdvan amatör kulüplerde oynadıktan sonra asıl çıkışını Boluspor ile yaşadı. Boluspor ile Galatasaray ve Fenerbahçe'ye karşı oynayan Rıdvan bu maçlarda gösterdiği performans ile bütün dikkatleri üzerine çekti.

Rıdvan Dilmen'in Şeytan lakabı Muğlaspor'da oynadığı dönemde Kemal Dirikan'ın "Şeytan gibi bir zekan var" sözleriyle ortaya çıktı. Şeytan Rıdvan 1988 Fenerbahçe'de oynama hayalini gerçekleştirdi ve Fenerbahçe'ye sansasyonel bir şekilde transfer oldu.

1988 - 1989 sezonunda, kariyerinin zirvesine çıkan Dilmen’in takımı Fenerbahçe, 103 gol atarak şampiyon oldu. Aykut, Hakan, Schumacher, Oğuz gibi oyuncuların bulunduğu takımda, Dilmen, 19 gol atıp, 38 gol attırarak, şampiyonluktaki en büyük rolü oynadı.

Bir sonraki sezona talihsizlikler ile başlayan Şeytan Trabzonspor maçında yaşadığı sakatlık sonrası 6 ay sahalardan uzak kaldı. 6 Ay beklemek istemeyen Rıdvan 3 ay sonra sahalara döndüğünde sakatlığı tekrar nüksetti sonrasında oynana bir Galatasaray maçında omuzu çıkan Dilmen bu sakatlıkları atlattıktan sonra çıktığı milli maçta tekrar omuzundan sakatlandı. Sürekli sakatlanması kariyerini zedeleyen Rıdvan Dilmen 1994 yılında çok sevdiği Fenerbahçe'den ayrıldı. Fenerbahçe sonrası jübile kararı alan Rıdvan 1996 yılında Jübile yaparak Futbolculuk kariyerini noktaladı.

Futbolcu olarak kariyerini noktalayan Dilmen ardından Teknik Direktörlük sertifikası aldı ve sırası ile Vanspor, Konya, Altay, Karşıyaka, Adana ve Fenerbahçe’de teknik direktörlük yaptı. 1999’da Fenerbahçe’de, beş hafta teknik direktörlük yapan Rıdvan, takım ligde yenilgisiz oynarken, hakkında çıkan yıpratıcı haberler yüzünden, takımdan ayrıldı.

Bu arada eşinden boşanan Dilmen, 19 Mayıs 1999’da, Eczacı Ayşenur Hanım’la, ikinci evliğini yaptı. 2000’de, kızı Eda dünyaya gelen Rıdvan’ın, Sarıyer’de futbol oynarken evlendiği ilk eşinden de, Erdi adında bir oğlu bulunmaktadır. 4 Aralık 2015 tarihinde eşinden boşandı.

Futbolculuk ardından Teknik Direktörlük kariyerinde umduğunu tam olarak bulamayan Dilmen sonunda Spor Yorumcusu oldu. Farklı yayın kuruluşlarında yazılar kaleme alan dilmen Halen NTV ekranlarında Murat Kosova'nın sunumu ile izleyenler ile buluşan 0 futbol programında yorumculuk yapıyorRıdvan Dilmen kimdir?