görselReagan, Sovyetler Birliği’nin çöküşü ve Soğuk Savaş’ın sonunda önemli bir figür olarak görülen ABD’nin 40. Başkanı idi.

Reagan 6 Şubat 1911’de Illinois, Tampico’da doğdu. Önce yayıncılıkta çalıştı ve daha sonra bir oyuncu oldu, 1937’de Hollywood’a taşındı ve 50 filmde yer aldı. Reagan, 1942’den 1945’e kadar ABD Ordusu’nda görev yaptı, ancak zayıf görüş nedeniyle savaşmaya uygun değildi. Film kariyeri savaştan sonra devam etti ve Screen Actors Guild’in başkanıydı. Komünist bağları ya da sempati duyan aktörler hakkında Amerikan Faaliyetleri Komitesi’nin önünde ifade veren bir anti-Komünist olarak ün kazandı.

1960’ların başlarında Reagan Cumhuriyetçi Parti ile yakından ilişkiliydi ve 1966’da California valiliğini kazandı. 1970 yılında yeniden seçildi. 1980’de dört yıllık iki dönem için cumhurbaşkanı seçildi. Reagan, 1980’lerde ve Sovyetler Birliği’nin sona ermesinin başlangıcında bir ekonomik büyüme dönemine başkanlık etti. Ancak görevdeki son yılında, Sovyet lideri Mikhail Gorbaçov ile bir zirve toplantısı için Moskova’yı ziyaret etti. Reagan’ın taraftarları, Reagan’ın Sovyet karşıtı söylemlerini ve artan savunma harcamalarını Soğuk Savaş’ı sona erdirmede kilit bir faktör olarak görüyor, çünkü SSCB’yi Amerikan liderliğindeki kapitalist batı ile rekabet edemeyeceğini kabul etmeye zorladı.

Reagan popüler bir cumhurbaşkanı olarak kalmasına rağmen, Beyaz Saray merkezli Ulusal Güvenlik Konseyi’nin yardımcılarının gizli bir dış politika girişimi yürüttüğü ortaya çıktığında 1986 İran-kontra skandalından sonra eski destek seviyelerini hiçbir zaman tam olarak geri kazanamadı. kongre hukukuna aykırı olarak Komünist karşıtı ‘kontra’ Nikaragua gerillalarına askeri yardım sağlamak.

Reagan, İran destekli terörist grupların Lübnan’daki batı rehinelerinin serbest bırakılması karşılığında İran’a silah satışlarına devam etmeyi kabul etmişti. Silah satışlarından elde edilen paranın bir kısmı daha sonra kontralara yardım etmek için toplandı. Reagan doğrudan ilgili olmasa da, astların ne yaptığının farkında olmadığı izlenimi, halkla olan duruşunu bir dereceye kadar kararttı.

1989’da Reagan durdu ve yerine Reagan’ın kampanya yaptığı başkan yardımcısı George Bush (kıdemli) geçti. 1994 yılında Reagan, Alzheimer hastalığı olduğunu ve ilgili bir hastalıktan öldüğünü 5 Haziran 2004’te açıkladı.