görsel


İsmi Serkan Kurtuluş. İzmir’de 60 kişilik organize suç örgütünün lideri. Suriye savaşının başladığı dönemde MİT tarafından Suriye’ye gönderilen bir isim. Düşürülen Rus uçağının pilotunu öldüren isimlerden birisi.

Suriye’de bir müddet kaldıktan sonra İzmir’e geri dönüyor. 15 temmuz sonrası Mit ve emniyetin kendisine “fetöcüleri kaçırma” görevi verdiğini, bu kapsamda birçok esnafı kaçırarak şantaj ve tehditle onlardan para topladığını itiraf ediyor.

Gasp, yağma, tehdit, silahlı tehdit, adam yaralama, adam kaçırma, çırılçıplak soyup resim çekerek şantaj yapma olayları çoğalıp şikayetler artınca hakkında soruşturma açılıyor. İzmir 3. Ağır ceza mahkemesinde içinde istihbarat müdürü ve Akp il bşk yard olduğu dava devam ediyor.

Soruşturma derinleştikçe Serkan Kurtuluş’un derin ve kirli ilişkileri ortaya çıkıyor. Serkan Kurtuluş ifadesinde İzmir İstihbarat Şubesi eski Müdürü Kudret Dikmen ve AKP il başkan yardımcısı Ahmet Kurtuluş ile ortaklaşa çalıştığını itiraf ediyor.

Serkan Kurtuluş, polis müdürü olan Kudret Dikmen’in “fetö” operasyonlarında gözaltına alınacak kişilerin listesini kendisine verdiğini, kendisininde “seni dosyadan çıkaracağız” vaadiyle bu isimlerden 200 bin ile 1 milyon TL arasında para aldığını itiraf ediyor.

İddianamede, gözaltı listesinde bulunan müşteki İ.G.’nin polis süsü verilmiş örgüt üyeleri tarafından kaçırılarak alıkonulduğu, bir süre sonra çıplak fotoğraflarının çekilerek serbest bırakıldığı ve baskıyla iki kez para alındığı ifadeleri var.

Serkan Kurtuluş’un operasyon listesinde yer alan iş adamlarına giderek (Y.P isimli iş adamı) “Cemaate 8. ayda operasyon yapılacağını, ‘100 bin dolar vermesi halinde aklanacağını, gözaltı listesinin elinde olduğunu, istihbarat müdürünün arkadaşı olduğunu” söylediği ifadeleri var.