Şişkinlik karın bölgesindeki hava veya gazdaki artıştan kaynaklanır. Bu, sertlik, şişme ve ağrı hissine neden olabilir. Normalde üstünüze tam olarak oturan elbisenin, karın bölgenizi sıktığını bile hissedebilirsiniz.

Şişkinlik duygusundan kurtulmanın zamanı geldi. Şişkinliğin ardında hala sırlar olsa da, şişkinlikten kaçınmak için bazı önemli ipuçlarını sizinle paylaşacağım Çok fazla sıvı tüketin
Gün boyunca su içmek önemlidir, özellikle daha sıcak ve susuz kalma şansınız varsa. Susuz kalmak şişkinliğe neden olabilir. Ve daha sonra içtiğiniz su gecikmiş mide boşalmasına neden olur, bu yüzden siz de kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz.

Laktoz içeren gıdalara karşı dikkatli olun
Bazı insanlar laktozla ilgili bir sorun yaşamasa da, laktoz intoleransı olmayanlar da dahil olmak üzere çoğu, dondurma, yoğurt veya süt gibi şeyler yedikten veya içtikten sonra şişkin hissedebilir. Eğer laktoz içeren gıdaları yedikten sonra şişkinlik hissediyorsanız, tüketmeden önce laktaz hapları veya damlalar kullanarak ya da diyetinizden laktozu tamamen çıkararak bu sorunu aşabilirsiniz.

Meyve yerken aşırıya kaçmayın
Meyve sağlıklıdır ancak irritabl barğırsak sendromundan muzdaripseniz, fruktoza karşı aşırı duyarlı olabilirsiniz. Bu nedenle yediğiniz miktarı izlemek isteyebilirsiniz. Bir seferde daha az meyve yemeyi deneyin ya ​​da meyveyi yoğurt gibi şeylerle tüketin.

Yemek yerken ağzınızı kapalı tutun
Ne? Aptalca görünebilir, ancak yemek yerken çok fazla hava almak aslında şişkinliğe katkıda bulunabilir. Çok hızlı bir şekilde yemek, bir pipet kullanmak veya sakız çiğnerken ağzı açmak aslında vücudunuza daha fazla hava girmesine, bu da şişkin hissetmenize neden olabilir. Yavaş yemeyi ve ağzınızı kapalı tutmayı deneyin.