SUMRU YAVRUCUK KİMDİR?
Sumru Yavrucuk, 1962 yılında Ankara’da doğdu. Liseden mezun olduktan sonra 1977 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı’na kayıt oldu. Bu okulun Şan ve Tiyatro bölümlerinde eğitim gören Yavrucuk, 1979 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Şan Bölümü’ne geçti.

sumru yavrucuk

SUMRU YAVRUCUK’UN KARİYER HAYATI
1982 yılında İstanbul Devlet Tiyatroları’nın kadrosuna geçti. Halen Devlet Tiyatroları’nın oyuncuları arasında yer alıyor. Usta oyuncunun rol aldığı oyunlar arasında Yedi Kocalı Hürmüz, Gılgameş, Macbeth, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz gibi Türk ve dünya tiyatrolarının klasiği bulunmaktadır.1988 tarihinde Sumru Yavrucuk’un dizi kariyeri başladı. Önce Canan dizisinde rol aldıktan sonra 2001 yılında ise Bizim Otel, 2005 yılında Mars Kapıdan Baktırır dizilerinde rol aldı. 2005 yılında Yabancı Damat adlı sevilen dizi, Sumru Yavrucuk’un dizi kariyerindeki popülerliğini artırdı. 2007 yılında ise Sevgili Dünürüm, daha sonra Bahar Dalları adlı dizilerde rol aldı. Ardından büyük ses getiren dizi Fatmagül’ün Suçu Ne adlı dizide oynadı.

Sumru Yavrucuk’un sinema kariyeri ise 1990 yılında Yorum Yok adlı film ile gerçekleşti. Daha sonra Çıplak ve Seni Seviyorum Rose adlı sinema filmlerinde rol aldı ve 1992 yılında Altın Koza ödülünü aldı.

Sumru Yavrucuk aynı zamanda sağır ve dilsizlerin işaret dili olan Gestuno’ya hakim olan bir konuşmacı olarak da bilinmektedir. Bu tarzda yaptığı çalışmalar, hayranları tarafından takdir ile takip edilmektedir. Sağır ve dilsizlerden oluşan bir grup ile Susuz Yaz adında bir tiyatro oyunu sergiledi. Bu sayede 1986 yılında Türkiye Sağır Dilsizler Mim Festivali’nde En iyi Yönetmen Ödülü’nü aldı.

Usta oyuncu son olarak NO:309 adındaki bir dizide rol aldı.