görsel
seçimler sonrasında İzmir’de adını sıkça duyduğumuz Tunç Soyer hakkında merak edilen birçok soruya hep beraber cevap bulmaya çalışacağız.

Tunç Soyer Öz geçmişi


1 Tunç Soyer Öz geçmişi
2 Meslek Hayatı
2.1 Siyaset Hayatı
Ankara’da 1959 yılında dünyaya gelmiştir. Her ne kadar Ankara’da dünyaya gelse de Tunç Soyer nereli sorusunun ardından çocukluğundan beri İzmir’de büyüdüğü bilinmelidir. Siyasetçi Tunç Soyer boyu ise bilinmemektedir.

Liseyi Bornova Anadolu Lisesinde okuyan Soyer, üniversite öğrenimini ise Ankara Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesinde tamamlamıştır. Üniversitenin ardından iki adet yüksek lisans bitiren Soyer, birini İsviçre’de Uluslararası İlişkiler bölümünde bir diğerini ise İzmir Dokuz Eylül’de Avrupa Birliği üzerine tamamlamıştır.

Meslek Hayatı
Tunç Soyer ilk olarak üniversite zamanlarında Türk Haberler Ajansında muhabirlik yapmıştır. Aynı zamanda bu yıllarda muhabirlik yaparken Geri Döneceğiz adlı bir kitabında Türkçe çevirisini üstlenmiş ve bunu da başarı ile bitirmiştir. İlk olarak başarılı eğitiminin ardından kendisini turizm sektörüne adamıştır.

Tam olarak beş yıl bu sektörün içerisinde kalmış ve birçok önemli tesisin genel müdürlüğünü de üstlenmiştir. 1991 yıllarında kendisi Seferihisar’da tatil köyü inşa etti ve dokuz yıl kadar bir süre zarfından burayı yönetti. Ardından Bornova Anadolu Lisesinde yedi yıl yönetim kurulu üyesi olarak kaldı ve üç yıl ise başkanlık rolünü üstlendi.

Siyaset Hayatı
2003 yılında mali kaynaklar ile ilgili bir rapor yazdı ve bu raporu o zamanlar başkanlık görevi yapan Ahmet Piriştina’ya sundu. Tüm bunlar sonunda teklifi kabul edildi ve Büyükşehir Belediyesinde başkan danışmanı olarak görev almaya başladı. 2004 ve 2006 yılları arasında yer alan süreçte İzmir’de yer alan Ticaret Odasında ise Dış İlişkiler Müdürlüğü ile beraber Genel Sekreter Yardımcılığı kısmında görev aldı.


2009 yılında ise CHP adlı partinin Seferihisar Belediye Başkanı olarak seçildi. Bu dönemlerde Sakin Şehir adlı modeli Türkiye’ye yaymaya çalıştı ve bunu büyük bir başarı ile tamamladı. Son olarak 31 Mart seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediyesinde çok büyük bir oy farkı ile belediye başkanı olarak seçildi. Tunç Soyer eşi vardır ve iki kız çocuğu bulunmaktadır.

Tunç Soyer nereli tunc-soyer-kimdir