görsel
Türker İnanoğlu kimdir nereli kaç yaşında?
18 Mayıs 1936 yılında Karabük, Safranbolu'da dünyaya gelen Türk sinemasının çınarı Türker İnanoğlu ilk ve ortaöğretimini Safranbolu'da geçirdi. Lise ve yüksek eğitimini İstanbul'da yapan isim Tatbiki Güzel Sanatlar Akademisi grafik bölümündeki yüksek öğrenimini tamamlamadan çok sevdiği sinema mesleğine geçti.
Mesleğe deneyimli yönetmenler Ömer Lütfi Akad ve Nişan Hançer’in yanında asistanlık yaparak başlayan Türker İnanoğlu bu isimler ile 9 film çekti. Usta isim kariyerinin ilk yönetmenliğini 1959 yılında “Senden Ayrı Yaşayamam” adlı filmle yaptı. O yıllarda farklı yapımcılar için 10 adet film çeken isim 1960 yılında kendi şirketi Erler Film’i kurdu.

Türkiye'de sinema sektöründe bir çok konuda öncülük yapan Türker İnanoğlu 1979 yılında Ulusal Video şirketini kurarak Türkiye’de ilk kez video olayını başlatan isim oldu. Deneyimli isim bu dönemde kurduğu şirket ile 1.860 adet video kulübü ile yerli filmlerin video kaset olarak dağıtımını sağladı, böylelikle Türk sinemasının çok büyük bir krizden geçtiği dönemde Yeşilçam’ın 5 yıl boyunca nefes almasını sağladı.

Etkileyici bir vizyona sahip olan Türker İnanoğlu 1985 yılında Türkiye'nin tek kanalı olan TRT'ye programlar çekmek amacıyla bir yapım şirketi kurdu ve o dönem TRT ekranlarında izleyenler ile buluşan onlarca başarılı projeyi hayata geçirdi. İnanoğlu TRT Tecrübesi ile ilerleyen dönemlerde kurulan özel televizyonlara yüzlerce program hazırladı.

1987 yılında “İcraatın İçinden” adlı programı dönemin başbakanı Turgut Özal ile başlatan İnanoğlu, Yıldırım Akbulut ve Mesut Yılmaz’ın başbakanlık dönemlerinde de aynı programın yapımcılığını sürdürdü. 1994 yılında ATV Televizyonu’nun yönetim başkanlığını üstlenen İnanoğlu, bu kanalın çok büyük aşama yapmasına önemli katkıda bulundu. Öte yandan Süper Kanal adıyla yayın yapan bir de kanal kurdu. Bu kanal halen Kanal D adına “Dream TV” adıyla müzik yayını yapmakta.

Türkiye sinemacılık sektörüne çağ atlatan isim filmcilikle ilgili meslek birlikleri, dernekler ve İstanbul Ticaret Odası meslek komitelerinde uzun yıllar yöneticilik yaptı. Farklı dönemlerde dernekler kuran ve sinema emekçilerine hizmet eden Türker İnanoğlu 1997 senesinde “TÜRVAK” - Türker İnanoğlu Sinema Vakfı’nı kurarak yapımcılığını üstlendiği tüm filmleri ve hakları kendisinde olan TV programlarını bu vakfa devretti. Vakıf, ihtiyaç sahibi sinema çalışanları ve onların ailelerine