Zeynep Günay Tan kimdir nereli kaç yaşında?
7 Eylül 1975 tarihinde Balıkesir'de dünyaya gelen tecrübeli yönetmen İzmir Amerikan Lisesi mezunu. Zeynep Günay Tan lise döneminde tiyatro kollarında aktif bir öğrenciyken 17 yaşından itibaren farklı oyunlarda hem İngilizce, hem Türkçe başroller oynadı. Bu dönemde oyuncu olmayı planlayan isim sonradan kamera arkasında yaşanan dünyayı fark etti ve yönetmenlik kulvarında ilerleme kararı aldı.

İtalyan Dili ve Edebiyatı mezunu olan yönetmen sektöre Kartal Tibet'e asistanlık yaparak adım attı. Başarılı yönetmen kariyeri boyunca Türkan Derya, Taner Akvardar, Orhan Oğuz, Ömer Kavur, Atıf Yılmaz, Şerif Gören, Ziya Öztan, Çağan Irmak gibi çok önemli isimlere asistanlık yaptı.

2000 yılında yardımcı yönetmenlik yaptığı "Üzgünüm Leyla" dizisi ile sektöre giriş yapan isimin ilk yönetmenlik tecrübesi 2006 yılında çekilen "Kaybolan Yıllar" oldu. Zeynep Günay Tan bu dizinin ardından sırası ile Eşref Saati, Hayat Kavgam, Kurtlar Vadisi Pusu, Öyle Bir Geçer Zaman ki, Kayıp, Benim Adım Gültepe, Muhteşem Yüzyıl: Kösem, Arkadaşlar İyidir dizilerinde yönetmenlik koltuğuna oturdu.

O3 Medya adına çalışan Zeynep Günay Tan kariyerinde hiç sinema filmi çekmedi. Kendisi gibi yönetmen olan Onur Tan ile evli olan deneyimli yönetmenin 2 çocuğu var. Başarılı yönetmen Star ekranlarında halen yayınlanan ve büyük başarılara imza atan "İstanbullu Gelin" dizisinde yönetmenlik yapıyor.