görsel
Ziynet Sali, kendini bildi bileli önce ailesi'nin sonra ilk, orta ve lise yıllarında okullarının solistiydi.

Çocukluğunun ilk 6 yılını İngiltere'de geçiren ve Kıbrıs'a dönen SALİ, lise sonrası K.K.T.C Kültür Bakanlığı T.S.M Korosu'nun en genç solisti olur. İçinde yer alan müzik tutkusu artık hedefi olmuştur ve müzik eğitimi almak üzere 1994 yılında sınavlara girer, İ.T.Ü Devlet Konservatuar'ını kazanır ve böylece hayallerinin şehri İstanbul'da müzik eğitimine başlar. Eğitimi süresince piyano eşliğinde İngilizce ve Latin şarkılar söyleyerek profesyonel sahne çalışmalarına ilk adımı atar. 1999 yılında Konservatuar'dan dördüncülükle mezun olur. Müzik öğretmeni olmuştur ama atamasının gecikmesi üzerine bir taraftan profesyonel müzik çalışmalarını sürdürürken diğer taraftan da dönemin popüler bir müzik şirketinde çalışmaya başlar. Böylece bir çok albümün prodüksiyonun yapım ve üretim sürecine tanıklık eder ve bu konuda tecrübe kazanır. Çalıştığı bu şirket'den 2000 yılında ilk albümü BA-BA'yı müzikseverlerle buluşturur. Albümde şarkıyı Türkçe ve Yunanca yorumlar. Türkçe ve Yunanca şarkılar ve zengin sahne şovlarıyla iki kültüre ait ögeleri biraraya getirerek hazırladığı konserlerle büyük ilgi görür.

2004 yılında 2. albümü "Amman Kuzum" ülke çapında ses getirir. Albümdeki "Amman Kuzum" ve "Bu yollardan geriye dönülmüyor" isimli şarkısı tüm radyoların listelerinde üst sıralara kadar yükselir.

2006 yılında "Mor Yıllar" albümü yayınlanır. Bu albümde yer alan "Zordur Oğlum" isimli şarkı ile ilk kez ülkemizi uluslararası "Euro Dance" yarışmasında temsil eder. Tüm Avrupa'da internet üzerinden yapılan halk oylamasıyla birincilik kazanır. Albümün 2. klibi albüme adını veren ve çok sevilen "MOR YILLAR" isimli şarkıya çekilir.

Ziynet SALİ Türkiye'de yaptığı albümler ve konserlerle başarısını pekiştirmeye devam ederken Yunan medyasının da dikkatini çeker. Türk ve Yunan Kültürü'nü ve şarkılarını popüler boyutta projelendirerek hayata geçiren ilk Türk Kadın Sanatçı olarak kendisine "Barış Elçisi" ünvanı verilir.

Müziğin sınırsızlığı içinde kendi sınırlarını geliştirmeyi felsefe edinen Ziynet Sali aynı zamanda ruhunda yer alan Akdeniz'in egzotizmi ve romantizminin izlerini müziğine de yansıtma arzusu ile 2008 yılında 4. solo albümü "Herkes Evine"yi piyasaya çıkarır. Türkçe ve Yunanca 2 CD'den oluşan albümün Türkçe CD'sinde değerli söz yazarı, besteci ve aranjörleri ile çalışırken Yunanca CD'de de Yunanl