biber, kızartması en pis sebzelerden biridir. zira bütün bütün bırakıp sadece birkaç yerine çizik attığınız veya belirli bir yerine kadar kestiğiniz biberlerin o boru yapısının içinde su buharı birikir pişerken, öbür yanı da kızarsın diye çevirirken o su buharı ve su yağa akar, kızgın yağa damlayan her su damlacığı gibi coss diye ses çıkarır ve etrafa da yağ sıçratır, pekala elinize gözünüze de gelebilir o yağlar.

biber kızartması, büyük ihtimalle besin değerlerinin çoğunu kaybetmiş bir yiyecektir. çünkü yeşil sebzelerde c vitamini bulunur ki o da yağa ihtiyaç duymayan bir vitamindir, kaybedilir hatta kızartınca. yine de güzel bir şeydir. herkes böyle mi yer bilmiyorum ama evde o kızaran biberin kabukları soyuluyor ve öyle yeniyor eğer kabuk kalınsa, ama bir arkadaş soymadan yiyormuş, belki kimse soymuyordur bilmiyorum.

sıcak veya soğuk, yoğurtlu veya sade, hatta ketçaplı bile güzel olur. 17 yıl boyunca yemeyip geç tanıdığım değerlerimizden biridir kendisi. bu gene daha iyi ama, daha beteri vardı, şimdi buraya yıllarca yaprak sarması sevmediğimi ve yemediğimi yazsam amma dalga geçilir ha.....
Biber kızartmasına en yakışanı domates sosu dur. Bu sos sarımsakla yapılırsa tadına doyum olmaz.