görsel

Yosemite şelalesi
Amerika'daki Yosemite Ulusal Parkında bulunan ve 739 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek beşinci şelalesi olan Yosemite, senede bir kez ortaya çıkan kırmızı renkli görünümü nedeniyle ateş ya da lav şelalesi olarak da anılıyor
görsel

iguazu şelalesi
3 Ülkeye sınırı bulunan şelale (Brezilya,Arjantin,Paraguay) İguazu milli park sınırları içerisindedir.İguazu kelime anlamı olarak büyük su demektir.Dünya'nın en büyük şelalesi ünvanına sahiptir.1542 yılında Alver Nunez de Vaca tarafından keşfedilen şelale ihtişamlı görüntüsüyle İnsan'ı adeta büyülüyor.270'den fazla şelaleden oluşan İguazu şelaleri nehri tam olarak 1320 mt uzunluğundadır.Yaklaşık 80 metre yükseklikten 14 şelalenin birlikte aktığı Şeytan gırtlağı bölümü şelalenin en büyüleyici noktasıdır.
görsel

Viktoria şelaleri ya da yerel dildeki adıyla Mosi-oa-Tunya dünyanın en harika şelalerinden biridir.Afrika ülkesi Zimbabwe'dedir. Zambezi nehrine dökülen şelalenin genişliği 1880 metredir. 120 metreden nehre dökülür.İskoç kaşif David Livingstone'un 1855 yılında keşfettiği şelaleye Kraliçesini onurlandırmak adına onun ismini vermiştir.
görsel

Kaieteur şelalesi
Güney Amerika kıtasındaki Guayana'dadır.226 mt serbest düşüşe sahip Kaieteur şelalesi alanında dünya birincisidir.Potaro nehri üzerindeki şelale yükseklik olarak Niagara şelalerinden 5,Viktoria şelalerinden ise 2 kat yüksekliğe sahiptir.Önemli bir turizm merkezi olan şelale Kaieteur milli parkında Guayana yağmur ormanlarının tam ortasındadır.
görsel

Salto Angel şelalesi
Latin Amerika ülkesi Venezuela'da bulunan şelale 979 metre yüksekliğindedir ve dünyanın en yüksek şelalesi olarak kayıtlara alınmıştır.Canaima milli parkı içerisinde bulunan şelale UNESCO dünya mirası listesindedir.16.yüzyılda bölgeye gelen İspanyollar tarafından farkedilmemiştir.1912 yılına gelindiğinde ise Venezuela'lı kaşif Ernesto Sanchez la Cruz tarafından keşfedilir.Ancak bundan kimseye bahsetmez.9 Ekim 1937 ABD'li Jimmie Angel bölgede keşif uçuşu yaparken uçağı bir kaza sonucu düşer.11 gün yaşam mücadelesi veren Jimmie ve ekibi sonunda balta girmemiş bu ormandan kurtulmayı başarır.Ulaştıkları yerlilere gördükleri şelaleyi anlatırlar.Yerli halk başta inanmaz.Ancak bölgeye gidip şelaleyi görünce adeta büyülenirler.
görsel

NiagaraŞşelaleleri
Kuzey Amerka ülkesi Kanada'dır.Niagara nehri üzerinde bulunan şelaleler 3 büyük şelaleden oluşur.Horseshoe bunlardan en büyüğüdür.American Falls ve Bridal Veils diğer ikisidir.Niagara şelalerinden ortalama yarım dakikada 168 metrekür su akar.Yüksekliği 51 metre kademe sayısı ise 3'dür.
görsel

Caracol Şelalesi
Caracol şelalesi Brezilya'nın yağmur ormanlarının tam ortasında yer alır.En büyük ve güzel özelliği kolay erişilebilir olması.131 metre yüksekliğinde olan şelale aynı adı taşıyan nehir üzerindedir.
Bir izleme platformu olan,ayrıca asansörü ve panaromik gözlem kulesi mevcut bu şelale turistler için bir cazibe merkezidir.
görsel

Gullfoss Şelalesi
Gullfoss şelalesi "Altın Şelale" anlamındadır.İzlanda'da bulunan şelale ülkenin en popüler şelalesidir.Gullfoss İzlanda'nın güneyindeki Hvita buzul nehri üzerindedir.21 metre ve 11 metre yüksekliğinde iki merdiven şeklindedir ve bu merdivenler birbirine dik açıdadır.
görsel

Düden Şelasi
Listeye Türkiye'den de bir şelale eklemek mümkün.Düden şelalesi Antalya'nın hemen yakınında bulunan Düden nehrinin hızlı seyri ile oluşmuştur.50 metre yüksekliğindedir.Şelale arkasında ayrıca bir de mağara bulunmaktadır.Ülkemizde bulunan ve görenlerin hayranlıkla izlediği şelale turistler için görülmesi gereken bir manzaraya sahip.
görsel

Nohkalikai Şelalesi
Yemyeşil bir ormanın içerisinden süzülüp gelen şelale tek kademeli ve yaklaşık 335 metre yüksekliktedir.Şelalenin olduğu bölge ayrıca 2.eşinin önceki evliliğinden olan çocuğunu öldürüp yediğini öğrenen Likai isimli bir kadının efsanesine de ev sahipliği yapıyor.Şelalenin sonunda oluşan bir havuza da sahiptir.