Kalp Krizi Riskini Önlemenin Yolları

Uzmanlara göre her bireyin herhangi bir sorun söz konusu olmasa bile %1 oranında kalp krizi geçirme riski bulunmaktadır. Demek oluyor ki; kalp krizi riski ile karşı karşıya olduğumuz aşikar. Hal böyle iken kalp krizi konusunda bilgili olmak ve bu riske karşı önlem almak da kaçınılmaz olacaktır. Sizlere bu yazımızda kalp krizi riskini önlemenin yolları konusundan bilgilerden bahsedeceğiz.

Kalp krizi konusunda en büyük riskin düzensiz yaşam tarzı olduğunu belirtelim. Düzensiz beslenme, düzensiz uyku, düzensiz çalışma koşulları, düzensiz egzersiz ve daha fazla sayabileceğimiz birçok düzensizlikler kalp krizine neden olan risklerdendir. Özellikle kişide çeşitli rahatsızlıklar söz konusu ise kalp krizi riski normal bireylere göre daha da artmaktadır.

Kalp Krizi Riskini Önlemek İçin Öneriler

Kalp krizine neden olan en önemli etken kalp kaslarını besleyen damarların tıkanmasıdır. Kolesterol ve damar rahatsızlıkları kalp krizini tetikleyen en önemli belirtilerdir. Kalp krizi riskini önlemek için öneriler şöyledir;

· Düzenli beslenme kalp krizi konusunda atmanız gereken ilk adımdır. Tükettiğiniz besinlerin kalitesine ve beslenme düzeninize mutlaka dikkat etmeniz gerekir.

· Uzun yıllar sağlıklı bir yaşam ve çeşitli hastalıklardan uzak kalmak için düzenli olarak egzersiz yapılması şarttır. Günlük olarak en az 30 dakika egzersiz ya da yürüyüş yapabilirsiniz.

· İş ortamlarında mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışılmalıdır. Bilhassa sosyal yaşamda sizi üzen ya da canınızı sıkan durumlardan uzaklaşmanız şarttır.

· Alkol ve sigara birçok hastalıkta olduğu gibi kalp krizi riskini önlemek için de mutlaka uzak durmanız gereken en olumsuz etkenlerdir.

· Fazla kilolar kalp sağlığı için en büyük tehlikedir. Fazla kiloya sahipseniz mutlaka diyet ve spor ile vücudunuzu dengede tutmaya çalışmanızı tavsiye ederiz.